Dokumentacja badań podłoża gruntowego
PODSTAWA PRAWNA OPRACOWANIA DOKUMENTACJI BADAŃ PODŁOŻA GRUNTOWEGO
Podstawą prawną do wykonywania dokumentacji badań podłoża gruntowego jest Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz. U. nr 81, poz. 463). Rozporządzenie to określa rodzaj dokumentacji jaki należy wykonać, w zależności od rodzaju projektowanego obiektu, jego kategorii geotechnicznej obiektu i złożoności budowy geologicznej terenu.
Dokumentacja badań podłoża gruntowego (wraz z opinią geotechniczną) jest w większości przypadków inwestycji budowlanych w Polsce wystarczającym dokumentem do uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku obiektów zaliczonych do trzeciej kategorii geotechnicznej oraz w złożonych warunkach gruntowych do drugiej kategorii, należy dodatkowo wykonać dokumentację geologiczno-inżynierską.
Zgodnie z Rozporządzeniem MTBiGM z dnia 25 kwietnia 2012 r., dokumentacja badań podłoża gruntowego jest dokumentem geotechnicznym, który jest wymagany w przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej. Ten rodzaj dokumentacji nie wymaga zatwierdzenia.

CO JEST CELEM DOKUMENTACJI BADAŃ PODŁOŻA GRUNTOWEGO?
Dokumentacja badań podłoża gruntowego ma na celu określenie rodzaju, właściwości, cech wytrzymałościowych i odkształcalności gruntów oraz ich zmienności. Badania określają również poziom wody gruntowej.
Celem opracowania dokumentacji jest więc:
- rozpoznanie budowy geologicznej i warunków gruntowo-wodnych,
- wydzielenie warstw gruntu o zróżnicowanej litologii i ustalenie warunków gruntowo-wodnych,
- określenie kategorii geotechnicznej obiektu oraz warunków geotechnicznych,
- opracowanie wniosków.
Dokumentacja badań podłoża gruntowego (najczęściej sporządzana wraz z opinią geotechniczną) jest podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę.
CO ZAWIERA DOKUMENTACJA BADAŃ PODŁOŻA GRUNTOWEGO?
Z czego składa się dokumentacja:
Dokumentacja składa się z części opisowej (tekstowej) i graficznej.

Na część opisową (tekstową) składają się:
- Dane ogólne,
- Opis wykonanych badań,
- Cel opracowania,
- Lokalizacja i opis terenu pod względem administracyjnym, morfologicznym, hydrograficznym,
- Dane techniczne obiektu,
- Budowa geologiczna,
- Warunki hydrogeologiczne,
- Omówienie badań laboratoryjnych (sprawozdanie),
- Warunki geotechniczne (wydzielenia warstw geotechnicznych),
- Wnioski.
Część graficzna zawiera:
- Mapę lokalizacyjną i dokumentacyjną,
- Karty sondowań oraz otworów geotechnicznych,
- Przekroje geotechniczne,
- Objaśnienia użytych znaków i symboli,
- Wyniki badań gruntów/wody/sondowań (w zależności od rodzaju wykonywanych badań).

Dokumentacja badań podłoża gruntowego powinna zawierać opis metodyki prac polowych oraz badań laboratoryjnych gruntów, których próbki zostały pobrane w miejscu planowanej inwestycji, wyniki oraz interpretację ww. prac polowych oraz badań, model geologiczny oraz zestawienie wyprowadzonych wartości danych geotechnicznych dla każdej warstwy.
KORZYŚCI PŁYNĄCE Z WYKONANIA DOKUMENTACJI BADAŃ PODŁOŻA GRUNTOWEGO
Realizacja dokumentacji badań podłoża gruntowego (dla odpowiedniej sytuacji wynikającej w doboru dokumentacji na podstawie skomplikowania warunków gruntowych i kategorii obiektu budowlanego) pozwoli dostosować dany projektu do warunków gruntowo-wodnych. Odpowiednio zaprojektowany zakres i metodyka badań gwarantuje pozyskanie niezbędnych danych do bezpiecznego posadowienia planowanej inwestycji. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych opóźnień i generowania dodatkowych kosztów.